________

KVĚTEN

 

1.5.1989

Ráno jsem se převlékli do vycházkového. Venku byla zima, tak jsem si dal do 85 vložku. Po snídani jsem se seřadili na nástupišti, vyfasovali mávátka a vyšli jsem do ulic. Na náměstí jsem přečkali proslov, na němž nějaký dobrák vykřikl, Ať žije československá sovětská republika. Po odbytí osalv jsem šli do kasína na rejži s masem a kokoskou. Pak jsem šel ven. Prošel jsem se píseckými lesy a koupil si lístek na Nebesští jezdci. Zavola jsem Janě, která se vrátila z bronťárny. Po kině jsem šel do kasína.

 

2.5.1989

Ráno bylo na rozcvičce pěkné počasí. Netekla voda, takže byla lehká rozcvička, abychom se nezapotili. K snídani byl rohlík s marmeládou. Na nástupu se kontrolovalo ostříhání na přísahu. Šlo se na MLP, které vedl ze začátku Knedlík. Vydželi jsem to do půl dvanácté a šli na rotu. K obědu byly brambory. Pak jsem vyplácel výplatu za brigádu v Záhoří. Zašel jsem si do bufíku na smaženku. Trochu jsem si schrupnul. Odpoledne se šlo na přísahu na náměstí. Otrava. Syčeli jsem na tankány a oni pípali. Nějaký voják chtěl jít i se sapíkem na záchod. Moc lidí nepřišlo. Špagáti od kaprů byly už v poručnickém. Mám devítku s Pavelkou. Přišel dopis od Jany. Večer začala téct voda.

 

3.5.1989

Ráno rozcvička s Kalinou k přejezdu a do půl těla. Pak jsme šli zase dupat alá čestná rota. Šel jsem pak pro poštu a poslat peníze za brigády, pro razítka na čtenářské odznaky na štáb. Tam jsem se dozvěděl, že budu podporučíkem. V 13.00 jsem šel k Zahradníkovi. Hodnost dostal ještě Rumíček, Pomfy a Blažek. Bylo nás celkem 11. Odpoledne jsem sháněl hvězdy a palcáty. Musel jsem si dvoje označení půjčit od Termixe. Mám ZVR, tak píši dopisy. Přišel dopis od Evy. Paluch je odvelen a Kafka dostal svobodníka.

4.5.1989

Po rozcvičce jsem psal BPP a různé jiné administrativní práce. Sháněl jsem peo Pavelku lidi do CDS. Už jsem si bral jako šarže bouchačku, ale bez patron. Opět se dupalo na přísahu. Šel celý útvar a za Pavelku zaskočil Ambrož. Kdyby byl vyhlášen poplach tak tu nezůstal skoro nikdo kdo by doběhnul na náměstí. V 10. hod. jsem jel jako velitel vozu pro Zahradníka a Ritze. Na náměstí zrovna pochodovali naši s Němcem v čele. Když skončila paráda jel jsem zpátky do kasína. Večer jsem usnul na dvě hodiny.

5.5.1989

Přes den jsem byl skoro na devítce sám. Když mi skončila služba, půjčil jsem si od Luďi sako. Půlka podporučíků si dala opuštění posádky a Zahrada to podepsal. Docela litoval, že jsem si to nenapsal taky. Snad tedy příští týden. Šel jsem do kina na Kopyto sem, kopyto tam. Bylo vyprodáno, ale chytil jsem se. Pak nás sedm špagi šlo na bazén a k Vavřincovi. My jsme s Luďou neměli plavky tak jsem se šli předem posilnit na Radost. Seděl zde i Tříska od nás, jenž byl převelen k lítačce. Zašel jsem zavoalt Janě. Dostal jsem lístky na Vzpomínky na Afriku a nějakou knihu o vesmíru.

6.5.1989

Ráno lehká rozcvička. Mátl měl devítku za Němce. Šel jsem do parku s našimi řidiči, kde mě sjel nějaký pplk, že nevedu zaměstnání, pořadovou a že mám odpovídat dle ZŘ. Nějaký vymaštěnec. Varoval jsem Termixe na Družbě před ním, ale dostal stejný pojeb za blbosti. Radši jsem vzal kluky a šli jsem na PVSku. Stejně začalo pršet. Počasí bylo dne aprílové. Učili jsem se tři pochodové písně do soutěže, která je v den naší CDS. Psali se služby a směny na svátky. K obědu byl špenát. Pak bylo BORO. Začalo pršet tak se šlo pro 85. Bylo popvyšování - trvalo to hodinu. Dostal jsem koš jídla za přechody, tak jsem si vzal konzervu mandarinek. Šel jsem na vycházku. Na bazéně bylo otevřeno od 7 hodin. Dal jsem si párky a arotonik a četl si knihu. Po vykoupání jsem šel do kasína. Tam jsem stlačil výkoňákovi konzervu a šel jsem si číst. Dostal jsem dopis od Jany.

7.5.1989

Ráno jsme se převlékli do bílého a šli si zapochodovat na náměstí přísahu. Bylo docela kosa, ale nepršelo. Naštěstí byly projevy krátké. K obědu bylo kuře se zákusky. Koukal jsem chvíli na video a pak jsem jel za Janou do Pejru.

8.5.1989

Pejr

9.5.1989

Dopoledne jsem se vrátil a koukal jsem na video Benátská noc. Pak jsem šel na bazén a k Bakšovi s Mátlem. Do kina na Vzpomínky na Afriku.

10.5.1989

Ráno jsma na rozcvičce běželi tak daleko, že nazpátek jsem už jen šlapali. Na nástupu rozdal Zahradník myším, kteří zdhli do Prahy pětky a jednu 14 za opakované vzdálení od útvaru. Následoval nácvik pochodového zpěvu. Jelikož jsem zůstali na nástupišti tři, tak jsme zdrhli také. Pak jsem šli hrát fotbal na Duklu. Švarc mi zase napálil ZVR, tak jsem zůstal v kasínu. Termix podepsal hodně vycházek, takže tu nikdo nezůstal. Přišli tři nové myši.

11.5.1989

Ráno jsem začal aktivizovat lidi, kteří měli jet na předváděčku na zemědělskou školu. Doktor Dvořák samozřejmě nic nevěděl. Sebrali jsme stanice, lano, řez sapíkem a vyrazili. Byli jsem v takovém lesíku a každý měl své stanoviště. Na celé akci byla snad jen jedna pěkná holka. K svačině jsem dostali rohlík s máslem. Zbouchal jsem čtyři. Zašli jsem do potravin na dvě a na oběd. Byla okurková omáčka, kterou jsem si pro jistotu nedal. Hodinu jsem ještě s klukama kecal u rybníka a pek jsem jeli do kasína. K obědu byla rýže s UO. Šel jsem na Duklu vrátit lano. Bylo nějaké rozvinutí mobilizačních pracovišť, takže nebyli vycházky. V armě jsem si dal feferonkový salát a bylo mi nějak z něj šoufl. Přišel dopis od mámy.

 

12.5.1989

Ráno byla rozcvička na chodbě, protože pršelo. Na nástupu se rozdělovaly úkoly. Já jsem šel pro Mátla na Hradiště, protože byly nějaké mobilizační ukázky. Došel jsem tam a pak jsem šel zpátky. Mátlovi se nechtělo, takže jsem ho jako nesehnal. Pak jsem si četl noviny a kontroloval jsem zbroják. Přišel dopis od Šímy. Zahrada nepodepsal opuštění posádky, že jsme si měli podat žádost v úterý. Jenže to byl svátek. Termix mi chce hodit svoji službu PDÚ, aby mohl dělat PSM. Zahrada odpoledne nakonec povolil opuštění posádky s tím, že nám je neproplatí. Došel jsem na BORO vypadl jsem ven. Stihnul jsem ještě autobus do Tábora a i do Pejru. Byla hrozná bouřka, ale hlavnímu náporu jsem utekl. Přes noc pršelo.

 

13.5.1989

Ráno jsem šel s Janou nakoupit, pak jsem poslouchal desky. Odpoledne jsme se jeli podívat na přehradu a chatu Čemolenu. Tu jsme dlouho nemohli najít, ale pak jsme tu kulču objevili. jeli jsme popřát Janině babce. Dali jsem si u ní uzený, kafe, dort a regenta a měl jsem toho dost. Janě bylo těžko, tak jsem brzo zalehly.

 

14.5.1989

Dopoledne jsem hráli chvilku kuličky. Začalo pršet. Šel jsem na šestou na autobus. V kasínu byla novinka ta, že že jeden ze zasky skočil ožralý z mostu do Otavy a nic se mu nestalo. Číču chytla VB a zrovna měl zfalšovanou propustku. Jedna záložka zdrhla ze zasky. Zahrada chytil kuchaře, který nebyl náležitě upraven. Vávra nemá kde spát, jelikož je málo bydel.Vyměnil jsem si prádlo. Máme CDS, takže na rotě nikdo není.

 

15.5.1989

Ráno rozcvička až k přejezdu. V pohodě jsem ji odchodil, protože všude bylo děsné bahno. Byl nástup pluku, na kterém se rozebíraly příhody ze soboty a neděle. Bylo MLP na Družbě. Akademické debaty s Michálkem. Zašel jsem s Fialou do tankánské army na smaženku. Ještě jsem si dal na rotě buchty a řízky, čímž jsem se totálně přežral. Zašel jsem s Průchou do města. protože bylo po žoldu, chtěl jsem si koupit boty. Všude měli přejímku zboží. Pokoušel jsem se usnout na bydle, ale než jsem zabral byla večeře. Kaše s karbanátkem. Následovaly TN a nástup byl až v devět, protože jsem museli koukat na nějaký dokument o vojsku. Po nástupu jsem šel s Komárkem na pohotovost, kvůli zubům. Protože neordinovali, tak jsem se vrátili. Bylo deset a tak jsem zalehnul.

16.5.1989

Ráno svítilo sluníčko. Dopoledne bylo PŠM na PVS, na němž jsem se učil anglínu. Dneska jdu za Termixe za PDP. Měl jsem ji s Filipem. Prakticky se zde jen každé dvě hodiny přebírá hlášení od stráží. Večer přitahla hlídka nějaké tři kumpány ze zasky, že tropili výtržnosti. Poslal jsem je za Mátlem a ten to nějak smazal. Spal jsem asi tři hodiny. Přečetl jsem si co se dalo. Většinu času jsem byl na posádce sám. Našel jsem v hlášení zápis na Pavelku, že dělal opilej výtržnost v Jasanu.

 

17.5.1989

Odpoledne byla schůze. Pak jsem se šel projít po městě. Měli knížku o Polívkovi, ale nekoupil jsem si ji. Mám ZVR, ale kašlu na to. Venku jsem potkal tlusťocha. Zašli jsem na dvě na Rychtu. Já šel pak na bazén. Potkal jsem Kreidla a i Rozsypala, tak jsme zapadli na Radost.

 

18.5.1989

Ráno jsem místo rozcvičky s našima, předcvičoval záložákům. Moc se nezpotili. V 8.00 se vyhlásil poplach. Vyjeli jsme ven za překrásného počasí.Jen co jsme zaparkovali už jsme zase balili. V kasínu jsme dotankovali a pak byl už veget. Balili jsem si věci na zítra.

 

19.5.1989

Ráno se v klidu dobalilo. Skočil jsem si na snídani - byl buřťoch a pak jsem vyjeli. Bylo pěkné vedro. Dojeli jsme na Vítkov. Bylo zde plno aut od Topolčanského pluku, Rusů. Prostě celý les zamořený zelení. Najeli jsme si na své místečka a začali vybalovat techniku.Projel jsem se na hodinu UAZem na Oldřichov, aby Mátl nastoupil k nám. Ani se mu nechtělo, byli tam sami a měli nehorázný veget. Schylovalo se k bouřce, ale nakonec nás minula. Benda chtěl, aby se technika přesunula o ďolík dál. To už jsem jel na Vítkov. Mátl nakonec ukecal Němce, že já na Vítkově stačím. Ani se mu nedivím, že se mě rád zbavil. Nikde nikdo a blízko byla hospoda a kluci chodili skoro v trenkách. Jel jsem s Havelkovým autem pro bufet na Hospodu. Cestou nám vyskočilo lanko od plynu. naštěstí nám auto chcíplo u nějakých drátů, takže jsem si udělali náhradní závlačku. Na Hospodě měli taky svatý klid. Ani se mi moc na Vítkov nechtělo. Zase nástupy a jiné pakárny. Večer když už jem byl svlečený a na bydle musel jsem odklusat s rozpisem služeb. Pak jsem zalehnul.

 

20.5.1989

Ráno byla k snídani smaženice. Natahoval jsem kabely a PKáčka na front. To mě zabralo celé dopoledne. Zjistil jsem, že nemám TU-R, takže se nedalo klíčovat stanici. Stejně nakonec po zapojení nic nechodilo. Všichni se calý den nudili, jen já jsem s Carvenem makal. Do večera jsem natahnul všechna dálková ovládání. Večerka byla v 22.00.

21.5.1989

Ráno byl budíček v šest. K snídani byly buřty. Pak jsem natahoval dálkové ovládání k Hronkovi na štáb. Využil jsem stávajících kabelů od týlu. Němec to pak propojil na R 140 a ono to fungovalo. Vyměnili mi TU za nechodící. Vzal jsem si dvě jiné, ale ty mi taky moc nešly. Odpoledne jsem si hrál s R 140, která byla vyřazena s provozu. Večer jsem napsal dopis Janě a hlídal jsem provoz.

 

22.5.1989

Ráno byl budíček v půl šesté. Nic moc jsem se nevyspal, protože mě pořád někdo budil. Nešlo spojení s R4 po TP. Po snídani jsme zjistili, že je vadné TP. Nakreslil jsem grafikon a šel ho rozvěsit do návěsů. Hronkovi blbnul přijímač. Zašel jsem na podačku pro razítko. Byl na ní Stefan a měl nehorázný veget. Sluníčko, kraj lesa, větřík. Zajel jsem hajzl, který vykopali záložky. Udělali ho perfektní. Učil jsem se anglínu. Večer jsem ještě přezkoušel Hronka. Když nastal čas střídání směru, chtěl jsem jít spát, ale nastal šrumec. Hronek se na střídání směru vybodnul a hlásky zase ječely co děláme. Doktorovi jsem dal dopis pro Janu, ale on na něj zapoměl.

 

23.5.1989

Ráno byl klid. Přezkoušel jsem dálkové ovládíní a samozřejmě, že chodilo blbě.Zkoušel jsem to spravit v návěsu náč.VA, ale pak se to rozchodilo nějak samo. Snídani jsem nestihnul, tak mi kluci dali alspoň salám. Na Oldřichově chytil Bulis kluky s V3skou, jak s ní blbnou. Teď musí nosit vodu z vesnice na zádech a ještě kopou okopy. Šel jsem se slunit na paseku, ale moc dlouho jsem na ní nepobyl, protože si mě žádal Němec. Do oběda jsem dělal dálkové ovládíní na 138. Kluci se opalují včetně záložek, kteří jsou také někde zašití. Vzal jsem si bundošku, protože je pěkně. Večer jsem nechal Šírovi odposlouchávat Hronka a když jsem šel spát tak jsem si na něj vzpoměl. Poslal jsem ještě zprávu, aby toho už nechali, ale nějak to k nim nedošlo a pracovali celou noc. Ráno vládl v návěsu VA chaos. Velký gumy nemohly najít nějaké údaje, v mapě nemohly najít Volyň, zmizely jim nějaké dokumenty. Podařilo se mi konečně poslat dopis Janě. Učil jsem se anglínu ve stanici. K večeři byly bramborové knedlíky se zelím. Záložky a kluci se pěkně nudí.

 

24.5.1989

Ráno v půl čtvrté se měnil směr na VS, tak jsem šel zkontrolovat Hronka. Ten zase nefungoval, a trvalo mi to do 9 hodin než jsme vyměnili vadné Pkáčko a odhalil šlus na RDmce. Učil jsem se anglínu a spal. Po obědě jsem dělal grafikony. Kluci se opalovali. Přijela Vska s čistými košilemi. Přišel dopis od Jany. Psala, že Vytiska umřel. Obíhal jsem stanice s kódovou tabulkou a šel koukat na TV.Po večeři jsem se umyl a četl si. Na večerním nástupu jsem dostal propisku, protože bylo dílčí vyhodnocení. Díval jsem na TV a pak jsem šel spát.

 

25.5.1989

Ráno byl budíček ve 3-4 na šest, takže se nestihnul nástup. Přetahoval jsem linku do návěsu VRD, protože byl nikde jinde než jsem si myslel. Musel jsem díky tomu roztříhat nový Hylenův buben Pkáčka. Učil jsem se anglínu. Po obědě jsem spal, šel jsem na večeři. Ještě jsem zaběhnul k chemikům s TU. Přišel dopis od babky s 30kčs. Bohoušovi přišli časáky, tak jsem si četl. Přes noc jsem byl k vůli spojení vzbuzen dvakrát.

 

26.5.1989

Ráno byly buřty a učil jsem se anglínu. pomalu jsme začínali balit. Smotal jsem vedení a sehnal všechna Tačka. Do večera jsme se nudili. Dostal jsem diplom. Do kasína jsme přijeli v osm. Samozřejmě, že jsem měl na sobotu ZVR. Šel jsem na bazén a dal si cestou do kasína dvě. Opuštění posádky mi Kordulka nechtěl dát.

27.5.1989

Ráno jsem se s klukama zašil na rozcvičku. Na PHD jsem šel do města. Všude měli, ale zavřeno. Tak jsem si alspoň koupil baterku. Uklidil jsem si skříňku. Venku je dusno. Dopoledne jsem už jel do Pejru. U Jany byla Pája s kamarádem. Zašli jsme na jedno. učil jsem se anglínu a byli se s Janou projít.

 

28.5.1989

Dopoledne jsem se jel s Janou podívat na Želivku na závody. Blížila se bouřka tak jsme jeli domů. Večer jsem jel do kasína. Na DVtce mě zrušil Němec, že si chodím jak chci a kdy chci ven. Naštěstí se nic mimořádného přes sobotu a neděli nestalo.

 

29.5.1989

Ráno jsem na rozcvičku opět nešel. Teď se z ní běhá nějak pozdě a nestíhá se snídaně. Zaměstnání bylo v parku. Tak jsem tam seděl s RFkou a posílal auta umýt se na rampu. Bylo dusno a vedro. Na oběd jsem nešel, protože jsem neměl hlad. Od tří byla schůze se Zahradníkem. Napsal jsem se na vedoucího na pionýrák. Nemám na to však papíry tak to asi nevyjde. Mám ZVR, ale ven jsem šel stejně. Stavil jsem se u Sandry a půjčil jsem si dějiny Kanady. Zašel jsem s Rumíčkem na venkovní bazén a na Radost na tři. Ještě přišel Fiala se Zapletalem. Pak se šlo do kasína. Přišel dopis od Evy. Napsal jsem mámě a babce.

 

30.5.1989

Ráno se mi zase nechtělo na rozcvičku. Bylo opět zaměstnání v parku. Dělal jsem si nějakou práci na kanclu. V parku jebal Mátla plukovník, co mě a Termana kdysi taky sjel. Chtěl nějaké plány činnosti a kluci mu museli ukázat ruce. napsal jsem si opuštění posádky. Zjistil jsem, že mám na všechny soboty a neděle v červnu služby. Měl jsem službu s Havlíčkem. Četl jsem si magazín. Na kontrolu přišel Kovář a vybral kluky ve skladě s magičem. Prásknul to hned Němcovi. Do zápisu to však nedal. Rota měla proto v noci dva kontrolní nástupy.

 

31.5.1989

Ráno bylo v klidu. V 10 hodin jsem dostal hlášení, že jeden pomocník DR zdrhnul do Tábora na pivo i se šňůrama. Jinak bylo hodně telefonů. Po službě jsem se šel projít městem. Koupil jsem si Mladý svět. V kasíně jsem zjistil, že mi Zahrada nepodepsal opuštění posádky. Budu muset za ním zítra zajít. K večeři byly knedlíky s marmeládou. pak sjem zalehnul. O půlnoci byl kontrolní nástup.


Nejnovější články do Kroniky

__________________________

064068
DnesDnes14
VčeraVčera64
Tento víkendTento víkend214
Tento měsícTento měsíc147
CelkemCelkem64068